Vissa stunder i livet orkar man bara inte. En sån stund i livet är kommen nu. Är helt färdig.
Skulle ägna mig åt sketchbook ikväll var det tänkt, både drapera på min nyinköpta provdocka samt skissa/måla/rita. Jag lyckades väl få lite gjort på draperingsdelen, även om det inte blev lika fantastiska skapelser som när jag o Sofie var igång i fredags.
När jag började med andra delen tog de nästan stopp direkt men tvingade desperat mig att jobba vidare. Bröt dock ihop när jag råkade skapa nåt gräsligt från 80-talet. ”Nä, det här går inte? Hur ska jag lyckas fixa allt de här innan jag går och lägger mig om resultatet blir 80-talsskit som inte matchar min kollektion i övrigt?”
I huvudet började mardrömsscenarion spelas. Scenarion som i princip innebär att alla mina drömmar krossas i spillror pga. ett fult 80-talsplagg. Samtidigt så skrek min kropp bara på sängen, kramar och varm choklad. Kände dock att nån behövde säga åt mig: ”Matilda gå och vila, ta en paus! Du jobbar inte bättre för du tvingar dig.” Så jag ringde Sofie för jag visste hon skulle säga så, men framför allt förstå precis hur jag känner & det gjorde hon. Tack Sofie.
Även om det känns bättre nu känner jag mig som ett enda stort kaos. Mitt rum är ett bevis på att jag iaf lever i kaos. Kollar man på mitt golv har jag ”organiserat” böcker, papper, sladdar, kläder, pennor, skor i nåt slags ”pile-system” som gör de lagom riskabelt att gå där. (Men det ska åtgärdas på lördag för då ska jag shoppa förvaring, en sänglampa, magnettavla & kanske en spegel – så det här rummet blir något mer bovänligt.)
Mitt boende, ja. Jag känner mig inte hemma här. Så mkt kan jag säga. Och mina vänner känns det som jag försummar. Mina bloggläsare som är så duktiga och kommenterar orkar jag aldrig svara på. (Fast jag vill!) En annan sak som försummas är mig själv. När fixade jag egentligen mina naglar, fötter, eller eliminerade hårväxten på benen sist?
Jag skulle ju bli mer organiserad!? Få mer tid, känna mer koll. Jag förstår bara inte hur alla får livet att gå ihop?
Nä, nu ska jag däcka. Stirrar ändå bara i väggen.